Brýle

Slevy

Brýle

Lyžařské brýle jsou nedílnou součástí lyžařské výbavy. Jednak chrání oči proti mechanickému poškození i proti UV záření, a za druhé pomáhají zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Ovšem nejsou brýle jako brýle. Nabídka výrobců je velmi široká a vlastnosti jednotlivých brýlí se diametrálně liší. Pojďme se pokusit se zorientovat v tom...

Lyžařské brýle jsou nedílnou součástí lyžařské výbavy. Jednak chrání oči proti mechanickému poškození i proti UV záření, a za druhé pomáhají zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Ovšem nejsou brýle jako brýle. Nabídka výrobců je velmi široká a vlastnosti jednotlivých brýlí se diametrálně liší. Pojďme se pokusit se zorientovat v tom, jak vybrat brýle, které budou nejlépe vyhovovat našim potřebám.

Pokud si nebudete ani po přečtení tohoto článku vědět rady, nezapomeňte, že nejsme jen e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem správného modelu lyžařských brýlí.Většina lidí si lyžařské brýle pořizuje na svah pro případ sněžení nebo mlhy. V takových podmínkách jsou brýle nutností.
 
Brýle ale chrání oči i před UV zářenímBrýle rovněž zamezí podráždění či mechanickému poškození očí větrem nebo proudem vzduchu při rychlé jízdě,odletujícími krystalky ledu při rychlém sjezdu, nebo větvemi stromů.Lyžařské brýle by měly dokonale sedět na obličeji. Proto je třeba vybrat brýle s odpovídající velikostí rámečku. Lyžařské brýle mohou být buď klasické, nebo v provedení určeném k použití přes dioptrické brýle.Zorník je asi nejdůležitější součástí lyžařských brýlí. Rozdíly v jeho provedení mají zásadní vliv na výsledné optické vlastnosti brýlí. 
 
Zorníky mohou být  ploché či sférické.Velmi důležitá je u zorníků schopnost odolat zamlžování, která je výrazně lepší, pokud je zorník dvojitý, kdy mezi jeho dvěma čočkami je zatavená vrstvička vzduchu.Pokud můžete volte vždy lyžařské brýle s dvojitými zorníky, odměnou bude mnohem menší mlžení brýlí. Zamlžování rovněž snižuje speciální antifog úprava, tedy tenká vrstvička speciální látky, která je u lepších brýlí vždy již z výroby nanesena přímo na zorníku. Brýle se samozřejmě mlží tím méně, čím lépe jsou odvětrány. Proto jsou obvykle v rámečku brýlí, v pěně přiléhající na obličej a někdy i v samotném zorníku větrací otvory.Brýle mohou mít rovněž zorníky vyměnitelnéVelmi prospěšnou speciálně pro lyžování je polarizační antireflexní úprava zorníku, která nepouští k očím sluneční paprsky odražené od lesklých ploch, v našem případě zejména od sněhu.Ještě sofistikovanější jsou fotochromatické lyžařské brýle, u kterých zorníky reagují na množství přicházejícího světla a samy se zatmavují či rozjasňují.Světelná propustnost zorníku pomůže určit, do jakých podmínek je zorník nejvhodnější. Zorníky s malým procentem propuštěného světla (do 20%) se hodí do slunečných podmínek, vysoká světelná propustnost (kolem 90%) je vhodná do zatažených dní nebo mlhy. Čirý zorník určený pro noční lyžování pak propouští 100 % viditelného světla.

Tabulka použití zorníků dle světelné propustnosti:

Brýle zásadně zkoušíme s lyžařskou helmou, do které by měly dobře zapadnout, aniž by zůstala mezera mezi horním okrajem brýlí a spodním okrajem přilby. Přilba by rovněž neměla příliš tlačit brýle na nos.
Na naší prodejně nabízíme tyto značky: BOLLÉ, SCOTT, BLIZZARD, RELAX a SALICE. 
Kontakt: Roman Zavadilík +420 603 278 574 

Zobrazit

Brýle V této kategorii není žádné zboží.